Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?
15 Mayıs 2024

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Alzheimer hastası kaç yıl yaşar, Alzheimer yaş ilerledikçe kendini unutkanlık olarak belli eden bir beyin hastalığıdır. Hasta zamanla günlük aktvitelerini gerçekleştirmekte güçlük yaşamaya başlar. Dönüşü ve tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilen Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonlarında gerçekleşen bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar. Hasta düşünmek ve konuşmak gibi pek çok durumda zorluk yaşar. Ciddi bir hastalık olarak kabul edilen Alzheimer hastalığında belirtiler başladıktan sonra 7 yıl içinde ölüme neden olabilen bir hastalık olsa da sistemik bir etki göstermediği için yaşam organlarını etkilemeyebilir. Bu edenle de kişinin yaşam süresi için bir oran belirlemek doğru olmaz.

Alzheimer daha çok 65 yaş üzeri kişilerde görülse de erken Alzheimer hastaları da vardır. Erken Alzheimer hastalığı 40 yaş itibari ile ortaya çıksa da çok nadir görülen bir durumdur. 65 yaş üzeri kişilerde yaklaşık her 15 hastada birinde, 85 yaş üzeri kişilerde ise her iki kişiden birinde Alzheimer hastalığına rastlanabilmektedir.

Alzheimer genellikle kalıtsal faktörler, beyinde biriken protein, beyin hücrelerinde yaşanan ölüm, sinir sistemi ile alakalı bozukluklar, zehirli maddeler gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Oldukça ağır seyreden sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Beyinde bulunan sinir hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlar. Başlangıçta basit unutkanlıklar başlar. Örneğin hasta birkaç saat önce neler yaptığını, nereye gittiğini ya da ne yiyip içtiğini unutabilir. Hastalık ilerledikçe hasta günlük işlerini gerçekleştirmekte güçlük yaşar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, anlattığı bir şeyi harfi harfine tekrar anlatır, çok yakınlarını bile tanıyamaz hale gelebilir. Bu durum karşısında hasta psikolojik anlamda da sıkıntı yaşamaya başlar. Konuşma, yürüme, anlama, algılama gibi kabiliyetlerini yitirir. Bazı hastalarda yatağa mahkumiyet görülebilir.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığında temel olarak 10 tane belirti bulunmaktadır. Aşağıda sayılacak olan belirtilerin bir ya da birden fazlası olması Alzheimer tanısı için yeterli olabilir.
  • Günlük işleri yapamama
  • Günlük hayatı olumsuz derecede etkileyecek kadar unutkanlık olması
  • Konuşmakta ve kelime seçmekte güçlük yaşama
  • Hesap yapma kabiliyetini yitirme
  • Tarih ve bilindik mekanları unutma
  • Kişisel eşyaların yerini bulamama
  • Sorumluluk almaktan kaçınma
  • Davranış bozuklukları
  • Karar verememe
  • Karakterin değişmesi olarak sıralanabilir.

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar Yorumları

soru

öykü

28 Mayıs 2024 Salı

anneannem aızemher hastası cok sinirli ne yapmalıyız

Cevap yaz
cevap

Melek

28 Mayıs 2024 Salı

Alzheimer hastalarında aşırı sinirlilik, çabuk küsme ya da ters ve beklenmedik tepkiler vermeleri söz konusudur. Ancak bu durum hasta yakınları açısından zor bir süreç olup mutlaka ona yardımcı olmanız gerekmektedir. Bu hastalığa yakalan kimselere karşı olumlu şekilde yaklaşmanız hastanın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

soru

Ayşe

10 Mayıs 2024 Cuma

Kimse içine girmeden bilemez benim babamda hasta artık bacakları tutmuyor o kadar iyi bakıldığı halde akşama kadar küfrediyor nankörlük ediyor bu hastalar için en hayırlısı ölümdür hem kendine hem bakana zor o yüzden ben ölmesini bekleyen hiç bir insana hor görmüyorum çünkü kimse kimsenin ne yaşadığını bilemez

Cevap yaz
cevap

Canipek

10 Mayıs 2024 Cuma

Ayşe hanım, belliki çok zor bir durum Allah kimseye dermansız dert vermesin elbette çok zor hem hastaya hem bakana ama alzheimer hastalığı kişide bilinç kaybı yapabilir. Babanız bile isteye küfür edip eziyet etmiyordur, sabredin şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

soru

Hatice erden

08 Mayıs 2024 Çarşamba

87 yaşında ayzamıra yakalanmış bir kadın daha ne kadar yaşar

Cevap yaz
cevap

Mutluer

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Alzheimer hastalığı ölümcül ve ölüm getiren bir hastalık değildir. Alzheimer hastalığı unutkanlık ve hafıza kaybına yol açan ve ilerledikçe hafızanızı tamamen yok edebilecek bir hastalıktır. 60 ile 70 yaşlar arasında olan kişilerde başlangıcı görülmektedir. Tedavi olmak için aile hekimine gitmelisiniz. Kimse ne kadar yaşayacağını bilemez. Onu sadece allah bilir.

cevap

Tutun

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Hatice Hanım Alzheimer hastalığı özellikle 65 yaşından itibaren başlar ve hastalarda farklılık göstererek onların uzun yada kısa yaşayacakları durumları belirler. 75 yaşında alzheimer hastası ninem vardı. Nisan ayından Aralık ayına kadar yatalak kaldı sonra vefat etti. Yani bu süre bazen 1 yıl bazen birkaç ay bazen de uzun sürebilir.

soru

ilayda

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, anneannem alzheimer hastası.Yaklaşık 3,4 yıldır var.İlaç tedavisi geç oldu. Arada atakları oluyor.Rabbim buradaki tüm hasta yakınlarının işini kolaylaştırsın.Ne o çeksin ne de siz.İleride bizim ne olacağımız belli değil. Sabır

Cevap yaz
cevap

İsnâ

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba ilayda hanım. Malesef Alzheimer hastalığı yeni toplumun ciddi rahatsızlıkları arasında yer almakta. Bu hastalığa yakalanmamak için tedbirler almak genç yaşta yapılacak en önemli parametredir. Bolca kitap okumak, bulmaca çözmek ve zihni boşluğa düşürmemek için aktiviteler yapmak, stresten uzak bir hayat yaşamak ve sağlıklı beslenmek bu tedbirlerin başında yer alır.

soru

Ayse nuran

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Annem 87 yaşında ve bu hastalığa 1 ay önce yakalandı doktora götürdüm aklı gidiyor ara ara gece tuvaletini evin çeşitli yerlerine yapıyor bu normalmiş

Cevap yaz
cevap

Sanal

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba geçmiş olsun ayşe hanım. Anneniz alzheimer hastalığına tutunmuş. Alzheimer yaş ilerledikçe kendini unutkanlık olarak belli eden bir beyin hastalığıdır.  Alzheimer genellikle kalıtsal faktörler, beyinde biriken protein, beyin hücrelerinde yaşanan ölüm, sinir sistemi ile alakalı bozukluklar, zehirli maddeler gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

soru

soner ayvalı

21 Nisan 2024 Pazar

Aile büyüğumuz dedemizde aynı sekilde hasta Allah kimsenin basina vermesin cok zor bi durum hastalık giderek ilerliyor halsizlik ve konusamama gibi belirtiler ortaya cikmaya başladı Cok ciddi bir rahatsizlik allah kimsenin basina vermesin cümlemizi korusun.

Cevap yaz
cevap

Okutan

21 Nisan 2024 Pazar

Merhaba , Soner bey allah şigalığını versin yaş ilerledikçe artık birçok hastalık tetikleniyor , çokça dua edin rabbim ağırlarına derman versin . Çok geçmiş olsun , hayırlı günler .

soru

Eda

20 Nisan 2024 Cumartesi

Babaannem alzheimer hastaki ve beli kırIsıl bazen bizi tanımıyor ve yeni yemek yiyor hemen yemek istiyor yemeğe takıntısi var her zaman yemek istiyor ne yapsak olmuyor bir şeylerle uğraşmak zorunda

Cevap yaz
cevap

Admin

20 Nisan 2024 Cumartesi

Eda hanım,

Öncelikle babaanneniz için yaşadığınız zorlukları anlıyorum ve bu durumun sizin için ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Alzheimer hastaları için yemek takıntısı gibi davranışlar oldukça yaygın olabilir. Bu tür durumlarda, onun dikkatini dağıtacak ve meşgul olmasını sağlayacak etkinlikler bulmak faydalı olabilir. Hafif egzersizler, el becerileri gerektiren aktiviteler veya sevdiği müzikleri dinlemek gibi uğraşlar deneyebilirsiniz. Ayrıca bu konuda bir uzmandan yardım almak da iyi bir çözüm olabilir. Umarım bu süreçte biraz olsun rahatlama sağlayabilirsiniz.

soru

Ayse

19 Nisan 2024 Cuma

Kayinvalidem ayzaymir sirayla bakiyoruz cok kotu heryere idrarini yapiyo kufrediyo kapilari yumrukluyo uyumuyo bizi baya hirpaliyo napicaz bilmiyoruz caresiziz cok yasarmi 6 yildir bu halde allah cektirmesin

Cevap yaz
cevap

Gülçin

19 Nisan 2024 Cuma

Merhaba Alzheimer hastalığında belirtiler başladıktan sonra 7 yıl içinde ölüme neden olabilen bir hastalık olsa da sistemik bir etki göstermediği için yaşam organlarını etkilemeyebilir. Bu nedenle de kişinin yaşam süresi için bir oran belirlemek doğru olmaz.

soru

erdal şimşek

18 Nisan 2024 Perşembe

annem 7 senedir alzhayimer hastası bakımını ve ilaçlarını düzenli verirseniz sizi üzmez geberrmedi gitti diye insanlıktan yoksun zavallı yaratık yarın senin sonun ne olacak acaba

Cevap yaz
cevap

Pekal

18 Nisan 2024 Perşembe

Alzheimer olan insanlarla ciddi anlamda özel ilgilenmek şart ki bu sevdiğiniz biriyse mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

soru

Nilay

12 Nisan 2024 Cuma

Ananem 81 yaşında alzaymir. Geberemedi gitti. Hayatı herkese zehir ediyor.

Cevap yaz
cevap

Hüden

12 Nisan 2024 Cuma

Sizin bu tavrınız sözleriniz çok yanlış. Sınav dünyasındayız anneanneniz de sizin sınavınız demek ki. Ona olan bütün davranışlarınızı Allah görüyor. Bu yüzden bunun bilincinde olarak yaşamanızı tavsiye ederim. Aynı şeyin sizin başınıza gelmeyeceğinin garantisini veremezsiniz. O sizin anneanneniz üzerinizde mutlaka emeği var. Bunları düşünün anneannenize güzel davranın. İyi günler dilerim

soru

Üzgünüm

10 Nisan 2024 Çarşamba

Babam alzeymır hiç bir şey yemiyor sadece arada su istiyor yanlızım ne yapacağım bilmiyorum sadece Allah çektirmesin yemediği için çok üzülüyorum dediğini anlayamıyorum çoğunlukla

Cevap yaz
cevap

Birkan

10 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba. Benimde babaannem vardı. Aynı durumu yaşayan kişi olarak bende muzdariptim. Ama sonra fikir değiştirdim ve ne olursa olsun bakmaya başladım. Çünkü vefa borcu az birşey değildir. Siz de babanıza bakarak, kaderine terketmeyerek büyük bir vefa örneğini gösteriyorsunuz. Bu yeme ve içme konusunda doktora başvurarak bilgi temin edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

ender arıkan

05 Nisan 2024 Cuma

8 yıllık alzheimer hastasıyla yaşamaktayım.kendim ,için ne yapabilirim.

Cevap yaz
cevap

Müfahir

05 Nisan 2024 Cuma

Alzheimer hastalarına bakmak bebeğe bakmak gibidir. Sürekli ilgilenmeniz lazım. Çoçuk gibi ne yaptığını bilmez. Dışarı bilinçsiz bir şekilde çıkıp kaybolabilir. Siz eğer koluna kendinizin veya her zaman ulaşabileceği birinin numarasını dövme ile yazdırın. Kaybolduğun da yakınına ulaşsın diye. Bunun dışında ilaçlarını düzenli verin. En önemlisi hastalık konusun da bilginiz olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri

Editörün Seçtiği

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Tanısı Nelerdir?

Alzheimer Tanısı Nelerdir?

Parkinson Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Ne Demek?

Alzheimer Ne Demek?

Güncel

Alzheimer Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Güncel

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Alzheimer Hastasının Sürekli Uyuması

Alzheimer Hastasının Sürekli Uyuması

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar