Alzheimer Ne Demek?
07 Temmuz 2024

Alzheimer Ne Demek?


Alzheimer hastalığı, genellikle ileri yaşlarda görülen ve bilişsel işlevlerde kayıplara yol açan nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalık, hatırlama zorlukları, bilişsel duyularda kayıplar ve bellek kayıpları gibi semptomlarla kendini gösterir. Alzheimer hastalığı, ilerleyen yaş gruplarında belirginleşir ve bazı zihinsel işlev kayıplarına, düşüncelerin yavaşlamasına neden olur. Özellikle yaşlı bireylerde bu hastalığın en önemli belirtisi unutkanlıktır ve bu belirtiler, çeşitli nörolojik hastalıklara da işaret edebilir.

Alzheimer hastalığı ile karşılaşan bireyler, yeni bilgileri öğrenme ve hatırlama konusunda zorluklar yaşar. Konuşma bozuklukları, nesneleri tanıyamama, plan yapma yeteneğinin kaybı ve dikkat eksiklikleri gibi bilişsel kayıplar meydana gelir.

Alzheimer hastalığına yakalanan kişiler, sosyal yaşamlarında ve iş hayatlarında zorluklarla karşılaşır. Beyinde asetilkolin seviyesinin azalması, beyinde bazı proteinlerin birikmesi ve hücre kayıpları gibi faktörler bu hastalığın oluşumunda etkili olabilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Unutkanlık: Alzheimer hastalığının ilk ve en belirgin belirtisidir. Bu hastalıkla karşılaşan bireyler, günlük yaşamlarında tanıdıkları kişiler ve kullandıkları eşyalar gibi bilgileri unutabilirler. Yeni tanıştıkları kişileri hatırlamakta zorlanır, isimleri unutur ve nesneleri tanıyamazlar. Sorulara aldıkları cevapları hatırlayamazlar ve aynı soruları tekrar tekrar sorarlar.
  • Günlük Yaşam Aktivitelerinde Olumsuz Etkilenme: Yemek yeme, kişisel bakım gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorluk çekerler ve bu aktiviteleri hatırlayamazlar.
  • Tehlikeli Durumlar: Yemek yaparken ocağı açık unutmak, araç kullanırken kendini ve başkalarını riske atmak gibi tehlikeli davranışlar sergileyebilirler. Teknolojik aletleri kullanmakta zorlanabilirler.
  • İletişim Bozuklukları: Karşılarındaki kişiyi tanımakta zorluk çekerler ve kelimeleri hatırlamakta zorlanırlar. Soruları tekrar tekrar sorarlar ve uzun konuşmaları takip etmekte zorluk çekerler.
  • Oryantasyon Bozukluğu: Haftanın hangi gününde olduklarını, ayın kaçında olduklarını algılayamazlar ve günlük işleri gerçekleştirmekte zorlanırlar. Zamansal bilgileri kaybederler ve iş hayatında başarı sağlayamazlar.
  • Muhakeme Güçlüğü: Sorunları mantıklı bir şekilde algılayamazlar ve karar vermekte zorluk çekerler.
  • Davranış Değişiklikleri: Ani davranış değişiklikleri gösterebilirler ve uygunsuz davranışlar sergileyebilirler. Ani sinirlenmeler yaşarlar.
  • Kişilik Değişiklikleri: Sinirlenme, şüpheci davranışlar, huzursuzluk ve ilgi kaybı gibi belirtiler gösterebilirler.

Alzheimer hastaları, yukarıda belirtilen semptomları gösterebilirler ve çok hassas bir yapıya sahiptirler. Çevrelerine karşı hırçın davranışlar sergileyebilirler ve karşılarındaki kişileri üzebilirler. Eğer sizler de bu hastalıkla karşı karşıya kalırsanız, gerekli tedaviyi almanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Editörün Seçtiği

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer Genetik mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Güncel

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Güncel

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri