Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı
11 Temmuz 2024

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı


Alzheimer hastalığı, halk arasında hafıza kaybı olarak bilinmektedir. Ülkemizde yaklaşık 250 bin kişi Alzheimer hastasıdır. Alzheimer hastaları öncelikle hafızalarında kayıplar yaşamakla beraber, zamanla uzuvlarını kullanmada yetersizlik yaşamaktadırlar. İlerleyen dönemlerde beyin görevlerini yerine getirmede yetersiz kalmaktadır. Hastalık çok kısa sürede ilerleyebilir ve hastanın zamanla vücut fonksiyonlarını yerine getirememesi ve unutkanlıkla birlikte kişisel bakımını zor bir hale getirmektedir. Hasta olan kişi kendine yetemez ve bir bakıcının desteğini alması artık şart olmaktadır. Hasta zamanla unutkanlıklar ile aç kalacak, altına kaçırma sorunları ortaya çıkacak, işlerini aksatacak ve sosyal yaşantıdan düşecektir. Hatta kaybolma vakaları da baş göstermektedir. Bu durum, kişinin ailesini ve yakınlarını da ciddi şekilde etkilemektedir.

Devletin Sağladığı Yardımlar

Zamanla bakımı artacak olan hastalara ya bir bakıcı ya da hastanın ailesi bakmak zorunda kalacaktır. Ancak bu bakımın belli başlı maliyetleri olacaktır. Hastanın bakımı hem zor hem de maliyetli olabilmektedir. Hastanın ailesine yüksek miktarda maliyet getiren bu bakım, bazı aileler tarafından karşılanabilirken, bazı aileler için bu durum oldukça güç olmaktadır. Hasta olan kişiler kendi kazançlarını hastalıkları nedeniyle karşılayamayacak ve tüm kişisel masraflarını yakınlarına yükleyecektir.

Devlet Yardımları ve Koşulları

Alzheimer hastası olan kişi devletten yardım alabilmektedir. Eğer hasta, yakınları tarafından yardım görmüyorsa, devlet tarafından bakıma muhtaçlar sınıfında bakım görmektedir. Hasta olan kişiye ailesi bakıyor ve maddi olarak bütün masraflarını üstleniyorsa, devlet benzer şekilde ailesine yapılan belli başlı incelemeler sonrası yardım yapmaktadır. Devlet yardım yapacağı ailenin bakımını üstlendiği hasta için en az %40 oranında raporlu hasta olması şartını koşmaktadır. Hastanın doktorlar tarafından incelenip "yardıma muhtaçtır" raporu alması gerekmektedir. Hastanın ailesinin ekonomik şartlarının bu bakım için yetersiz olduğu da araştırmalar yapılarak incelenmektedir. Bu incelemeler elbette çok sıkı ve bu yardımı alabilmek zor olabilmektedir. Alzheimer hastasının bakımı için belirli bir miktar bez parası da devlet tarafından karşılanmaktadır. Alzheimer hastasının bakımını üstlenen kişi her ay belirli bir miktar para yardımı almaktadır. Hastanın ailesi bu para ile hastaya bir bakıcı da tutabilir.

Diğer Yardım Kuruluşları

Bakım yardımı kabul olunmayan hasta yakınları, vakıflara veya sosyal yardımlaşma derneklerine başvurabilirler. Bu yardım kuruluşlarından alacakları bağışlar sayesinde bir miktar da olsa maddi külfetten kurtulabilirler. Ancak aile yardımı alamayan hasta yakınları zamanla bakımdan yıpranarak hastaya bakmamaya ve hastayı ortada bırakmaya kadar gidebilmektedir. Devlet, şu anda pek çok yardıma muhtaç hastanın bakımını üstlenmekte ve ailelere büyük yardımlarda bulunmaktadır. Genelde yardım paralarını dağıtırken hasta yakınlarını eskisi kadar zor durumda bırakmadan kısa yollar ile vermektedir. Ancak şunu da unutmamak gerek, devlete sağlıklı olduğu halde devleti dolandırma adına birçok sahte başvurular yapılmakta ve bir sürü kişinin hakkına girilmektedir. Devlet, son dönemlerde daha dikkatli incelemeler yaparak, özellikle rapor verme konusunda çok büyük titizlik ortaya koymaktadır. Ayrıca devletin asıl amacı hasta yakınlarına maddi anlamda bir yardım yapmaktan ziyade, hastanın yakınlarının hastası ile ilgilenmesi yerine maddi boyutlarla uğraşmasından kurtarmaktır.

Sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

fatma başak

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Alzeimer hastasi olan babaannem var maddi konuda sıkti yasamaktayiz bu yuzden dolayi 4 ay once butun raporlarlarimiz tam oldugu halde kimse gelmedi ve yardim alamiyoruz ne yapmamiz gerekir ve nereye sikayet edebilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fatma Başak Hanım, öncelikle çok zor bir durumla karşı karşıya olduğunuzu anliyorum ve size sabır diliyorum. Bu konuda öncelikle, başvurduğunuz kurumu tekrar arayarak durumunuzu anlatmanızı ve başvurunuzun durumu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim. Eğer yine bir sonuç alamazsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ya da İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na doğrudan başvurarak şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca, Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) aracılığıyla da şikayette bulunma hakkınız bulunmaktadır. Umarım en kısa zamanda bir çözüm bulabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Emre Aygün

Fatma hanım Sağlık Bakanlığının ilgili bölümüne şikayet başvurusunda bulunmanız halinde yetkililer konuya müdahale edecektir. Ayrıca bu hastalık sonrası maddi anlamda ciddi sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz. Bu nedenle yardım almak istiyorsanız Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurmanız işlemleri dahada hızlandıracaktır.

3. Cevap
cevap

Fahime

Merhaba bu gibi durumlarda aile ve sosyal politikalar bakanlığına müraacat etmeniz önerilmektedir. Bu şekilde bakanlık tarafından size yönlendirme yapılacaktır. Bunun yanı sıra Bimer hattından da gerekli olan şikayetlerinizi belirtmenizde fayda vardır.

soru

ülfet inan

11 Mayıs 2024 Cumartesi

kayınvalidem 86 yaşında ve alzheimer hastasıAlınmış raporu da mevcut olduğu halde devlet yardımı alamıyorum
devlet yardımı alabilmem için nereye müracaat etmek gerekmektedir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ülfet İnan,

Kayınvalidenizin durumunu anladım ve devlet yardımı alabilmek için yapmanız gerekenleri aşağıda belirttim. Öncelikle, devlet yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYDV) başvurmanız gerekiyor. Bulunduğunuz il veya ilçedeki SYDV'ye giderek gerekli evrakları teslim edebilirsiniz. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il müdürlüklerine de başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Kayınvalidenizin alzheimer raporu ve diğer sağlık belgelerini de yanınızda bulundurmanız önemli. Yardım için başvurularınızda size yol göstereceklerdir. Umarım en kısa zamanda yardım alabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Saniha

Merhaba Ülfet Hanım, bu gibi durumlarda genellikle bazı evrakların eksikliğinden sorunlar yaşansa bile eksikliklerin giderilmesi durumunda sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için bir aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvurmanız ya da sağlık bakanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu şekilde gerekli yerlerle görüşebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Popüler İçerikler

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alzheimer Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Güncel

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri